15.8.17

Znate li zašto je kod povišenog kolesterola važno na pregled oftalmologu?


Povećana koncentracija kolesterola i triglicerida u krvi naziva se hiperlipidemija. Osim sistemskih dobro poznatih učinaka na krvne žile u tijelu poput povećanog rizika razvoja ateroskleroze, kardiovaskularnih bolesti te rizika za razvoj dijabetesa, hiperlipidemija se također može izraziti na očima i biti rani znak upozorenja za pacijenta.

Manifestacije hiperlipidemije na očima mogu biti od krajnje esteskih do opasnih mikrovaskularnih komplikacija koje mogu dovesti do slabljenja ili čak gubitka vida. Na pojedinim pacijentima (pogotovo u sklopu nasljednih hiperlipidemija) katkad se na bjeloočnici u cirkumferenciji rožnice mogu vidjeti bjelkasto žućkaste nakupine zbog čega se pacijenti prvo jave liječniku radi estetske smetnje. Te nakupine nisu opasne, ali liječnik tada treba preporučiti sistemsku obradu pacijenta te liječenje kolesterola i visokih masnoća prehranom ili tabletama ukoliko je potrebno.

Drugi najčešći razlog estetske smetnje jest nakupina masnoća na koži vjeđa u vidu plakova koje se zovu ksantelazme (xantelasma). Takvi pacijenti se zbog estetske smetnje najčešće podrvgavaju kirurškom zahvatu koji je vrlo jednostavan i radi se u lokalnoj anesteziji. Međutim, iako ne predstavlja opasnost za vid, pojava takvih plakova znak je za uzbunu i možda sistemsko liječenje pacijenta. Važno je napomenuti da hiperlipidemija i povišeni kolesterol ne predstavljaju samo bolest starije generacije. Dapače, pacijenti koji se javljaju radi ksantelazmi i esteskih smetnji su najčešće mlađe ili srednje dobi te najčešće ni neznaju da imaju povišeni kolesterol. Kod takvih pacijentata se tada radi o nasljednoj obiteljskoj hiperlipidemiji.

Najozbiljnije komplikacije na očima predstavljaju tzv. mikrovaskularne komplikacije u vidu začepljenja sitnih krvnih žilica u oku, najčešće u obliku tromboze centralne vene oka ili njenih ogranaka. Tada može, ovisno o jačini tromboze, doći i do jakog slabljenja ili čak gubitka vida, ukoliko se stanje adekvatno ne liječi. Simptomi uključuju naglo slabljenje vida, ispad vidnog polja, pojavu krvarenja u oku ili centralnu mrlju pred okom. Komplikacije tromoboze centralne retinalne vene danas se uspješno mogu liječiti takozvanim antiVEGF injekcijama i katakad laserom koji smanjuju krvarenje i oteklinu na retini nastalih kao posljedicu tromobze. Rjeđi, ali opasniji su tzv. Hollenhorstovi kolesterolski plakovi koji se najčeše otkidaju iz područja karotidne arterije ili aorte te dolaze u oko. Mogu biti asmipotmatski, ali katkad mogu izazvat i infarkt oka odnosno retinalne arterije. Nažalost, u tim slučajevima prognoza za vid je loša.

Važno je napomenuti da kod pacijenata koji imaju estetske smetnje na očima u vidu ksanetlazmi, radi čega najčešće i dolaze, treba pregledati očnu pozadinu jer se na krvnim žilicama oka mogu i ranije vidjeti znakovi promjena na arterijama i venama u vidu aterosklerotskih promjena. I na kraju, pacijenti s dijabetesom često imaju i hiperlipidemiju koja dodatno otežava liječenje dijabetičke retinopatije jer vrlo često imaju izražene tzv. lipidne ili masne eksudate u žutoj pjegi.

Hiperlipidemija je vrlo podmukla bolest i često pacijenti niti ne znaju da je imaju dok ne dodje do ozbiljnih vaskularnih komplikacija. Stoga je važno napomenuti da pregled očiju može pokazati faktore i znakove za uzbunu i za tu bolest prije nego dođe do ozbiljnijih komplikacija. 

dr. sc. Nataša Drača, spec. oftalmolog

3.8.17

UV zrake i njihov utjecaj na zdravlje očiju


Ultraljubičasto zračenje je elektromagnetsko zračenje u rasponu od 10 nm do 400 nanometara, s valnim duljinama manjim od vidljive svjetlosti. Ono se dijeli na UVA (400 – 315 nm), UVB (315-280 nm) i UVC (manjim od  280 nm). Važno je naglasiti da jedino UVA i UVB zrake prodiru kroz našu atmosferu i mogu izazvati oštećenja na ljudskom tijelu.  

Pozitivni učinci UV zračenja
  • Proizvodnja vitamina D – održava zdravlje kostiju i zubi, prevenira razvoj šećerne bolesti tip II, multiple skleroze i raka.
  • Proizvodnja melatonina – pospješuje bolji san.
  • Baktericidno djelovanje – ubija bakterije.
  • Smanjenje razine stresa – smanjuje lučenje kortizola (hormona nadbubrežne žlijezde).
  • Smanjenje pretilosti.

Negativni učinci UV zračenja
  • Opekline – pretjerano izlaganje UVB zrakama koje uzrokuju otečenu i toplu kožu, bol i povišenu tjelesnu temperature. Preporuča se izbjegavanje izlaganja suncu u razdoblju od 11h do 15h, te mazanje kremama sa zaštitnim UV faktorom.
  • Rak kože – prekomjerno, dugotrajno izlaganje UV svjetlu može izazvati rak kože.
  • Bolesti očiju – ugrožena su gotovo sva tkiva oka (sluznica, rožnica, leća i mrežnica).
  • Na spojnici može izazvati pterigij (prerastanje spojnice preko rožnice). Ovisno o smetnjama i veličini pterigija ovo se oštećenje može riješiti operativnim putem.
  • Na rožnici može uzrokovati fotokeratitis (opeklina rožnice). Očituje se suzenjem očiju i pretjeranom osjetljivošću na svjetlo, crvenim očima i osjećaja stranog tijela u oku. Liječi se ambulantno i uzroci nestaju u roku od 74 sata.
  • Na leći može uzrokovati zamućenje prirodne leće (mrene). Ovo se stanje može riješiti operativnim putem. Umjesto mrene mogu se ugraditi monofokalne leće (omogućuju vid na daljinu, ali za blizinu je potrebno nositi naočale) i multifokalne leće (omogućuju vid na sve udaljenosti).
  • Na mrežnici uzrokuju i pospješuju razvoj makularne degeneracije ili degeneracije žute pjege (oštećenje centra vida) i transformaciju madeža u melanome. 

Zaštita očiju od UV svjetla

Veoma je važno zaštititi oči od štetnog djelovanja UV svjetla. Preporuča se korištenje sljedećih pomagala:  

  • Kapa s obodom – mehanički štiti oči od direktnog prodora sunčevih zraka.
  • Sunčane naočale  - kako bi se zaštitili od sunčevog zračenja potrebno je nositi kvalitetne sunčane naočale sa odgovarajućim UV filterom (95% UVB i 60% UVA). Također, bilo bi poželjno da su naočale polarizirane čime se smanjuje odbljesak sunčaevih zraka od drugih površina.
  • Kontaktne leće – potrebno je nositi kontaktne leće s UV filterom. Iako su dobra zaštita za oko, ne pružaju zaštitu za sluznicu, te se uz njih preporuča nošenje sunčanih naočala.
  • Ovlaživači – visoke tjelesne temperature dovode do isušivanja površine oka, koje uzrokuju iritaciju i suhoću oka. Zbog toga se preporuča uporaba umjetnih suza, da bi se stabilizirala i ovlažila njegova površina.


Jako je bitno napomenuti da bi zaštita od sunca trebala započeti već u ranom djetinjstvu. Djecu bi trebalo osvijestiti o štetnih učincima sunčevih zraka i ne izvoditi ih na sunce u srednjih dijelovima dana. Zaštitom i prevencijom od sunčevih zraka, uvelike se mogu smanjiti navedeni problemi i produljiti zdravlje očiju.