30.6.17

Kako vid djeteta zaštiti od UV zraka?



Ljeto je počelo. Sve više boravimo vani na suncu i na moru, a to sa sobom osim ugode nosi i neke opasnosti. Svi pričaju o UV indeksima i zaštiti kože od sunca kremama raznoraznih faktora što je naravno bitno, ali pri tome se često zaboravi napomenuti važnost zaštite očiju koje se osobito osjetljive u ranoj dječjoj dobi.

Prirodni zaštitni mehanizmi oka filtriraju preko 90% štetnih sunčevih zraka u odrasloj dobi dok je u male djece situacija obrnuta, samo oko 10% te je rizik za oštećenja puno veći. Osim direktne izloženosti oka sunčevim zrakama, postoji i opasnost od refletirajućih zraka koje se odbijaju od površine vode ili pijeska na plažama. Stoga je zaštita očiju od sunca u dječjoj dobi jako važna, a to uključuje nošenje sunčanih naočala i šeširića s obodom te boravak u hladu ili zatvorenom prostoru u vrijeme najjačeg djelovanja sunčevih zraka tijekom središnjeg dijela dana.

Iznimno je važno naglasiti da pri izboru sunčanih naočala za djecu ne treba biti žrtva modnih trendova jer markirani proizvodi na žalost ne jamče uvijek i najbolju kvalitetu, a postoji opasnost da se radi i o plagijatima koji nemaju kontrolu kvalitete. Često su roditelji u nedoumici oko jeftinijih naočala, odnosno naočala koje se kupuju vani na štandovima, a djeci su obično privlačne zbog živahnih boja u kojima se nude. Takve naočale same po sebi nisu štetne, ali zbog slabije kvalitete stakala mogu stvarati određene smetnje, no nikako se ne bi smjeli dovesti u zabludu da se njima štite oči od sunca. Naprotiv, ukoliko bi se takve naočale koristile za zaštitu od sunca može nastati oštećenje jer se često zbog tamnije boje stakala kod takvih naočala proširi zjenica oka i više štetnih sunčevih zraka prolazi u samo oko nego kad dijete ne bi imalo nikakve naočale.

Savjet za kraj je da svoju djecu naviknete na nošenje sunčanih naočala od najranije dobi. Preporuka je da se zaštitne sunčane naočale sa UV zaštitom kupuju u za to specijaliziranim trgovinama odnosno optikama koje prodaju certificirane proizvode.

dr. Vlade Glavota, spec. oftalmolog

1.6.17

Znate li što je žuta pjega ili makula?


Žuta pjega ili kako se još zove makula, predstavlja mjesto najoštrijeg vida kod čovjeka. Zapravo, radi se centru našeg oka koji se nalazi na očnoj pozadini i velika je oko 5 milimetara. Žuta pjega dio je unutarnjeg očnog sloja koji se zove mrežnica.

Mrežnica je izdanak mozga jer se sastoji od živčanog tkiva tj. živaca. Žuta pjega od cijele mrežnice ima daleku najveću koncentraciju živaca koje nazivamo fotoreceptori. Upravo zbog toga je to mjesto kojim najjasnije vidimo. Fotoreceptori su maleni živci koji primaju svjetlost koja ulazi u oko i pretvaraju je u električni impuls koji putuje do mozga s kojim mi zapravo vidimo. Kaže se da s okom gledamo, ali s mozgom vidimo.

Živci unutar žute pjege su bogati pigmentom luteinom i zeaksantinom koji joj daju žućkast izgled pri pregledu, pa je zato i dobila ime žuta pjega. Da bi se omogućio jasan vid, žuta pjega mora biti vrlo efikasno organizirana. Naime, na vrlo malenom području od svega nekoliko milimetara nalaze se milijuni sitnih živaca koji pretvaraju svjetlost u električni impuls. Taj proces zahtjeva puno energije i kisika.

Bolesti žute pjege ili makule

Nažalost, to je jedan od razloga zašto se u žutoj pjegi događaju degenerativni procesi koji dovode do slabljenja vida, posebno nakon 50. godine života. Bolesti žute pjege su mnogobrojne, a mogu biti degenerativne, upalne, vaskularne, autoimunosne i druge prirode. Često različite sistemske bolesti oštećuju žutu pjegu, no najviše problema radi tzv. degeneracija žute pjege – bolest koja je povezana s dobi i čija se pojavnost povećava s starenjem populacije.

Degeneracija žute pjege je bolest koja se obično javlja iza 50. godine života, a pretpostavlja se da preko 30% osoba starijih od 75 godina života ima neki oblik ove bolesti. Pojavnost ove bolesti je u velikom zamahu zbog brzog starenja pučanstva pa se pretpostavlja da će broj oboljelih i troškovi liječenja povezani s tim biti u značajnom porastu u narednim godinama.

Simptomi degeneracije žute pjege ili makule 

Kao i kod bilo koje druge bolesti žute pjege, tako i kod degeneracije žute pjege, osoba primjećuje slabljenje vida, nemogućnost čitanja, slabije snaženje u prostoru, ne može vidjeti crte lica. Naprosto dolazi do slabljenja centralnog vida, dok širina vidnog polja ostaje ista. Zbog svega navedenog, ali i činjenice da se savjetovanjem i pravovremenim pregledima bolest može otkriti na vrijeme, savjetuje se učiniti pregled žute pjege u sklopu oftalmološkog pregleda iza 40. godine života.

Naime, rani oblici degeneracije žute pjege se mogu usporiti korištenjem vitaminskih kapsula čak i do 30%, dok se uznapredovali oblici uspješno liječenje lijekovima iz antiVEGF grupe. Ovi lijekovi se primjenjuju kao injekcija u oko (aplikacija nije bolna).

Vrlo često ukoliko dođe do bolesti žute pjege na jednom oku, osoba to ne primjeti  jer drugo oko dobro funkcionira, zbog toga su važne redovite samokontrole vida, pri čemu se svako oko testira zasebno, pokrivajući drugo oko. Ovaj jednostavni samopregled može se učiniti bilo gdje i bilo kad, a može jako puno pomoći i otkriti bolest u ranom stadiju.

Tzv. amslerova mrežica je također jednostavno pomagalo koje može otkriti bolesti žute pjege, a radi se o jednostavnoj pravilnoj rešetci na papiru u koju osoba gleda. Ukoliko je žuta pjega zdrava osoba vidi ravne linije, dok kod bolesti žute pjege te linije postaju iskrivljene.

Dakle, da bi sačuvali našu žutu pjegu potrebno je, posebno nakon 40. godine života, obaviti oftalmološki pregled, ali i jednostavnim testovima u kućnim uvjetima također je moguće na vrijeme prepoznati mnoge bolesti žute pjege i u pravo vrijeme potražiti pomoć retinologa.

dr. Ivan Boras, spec. oftalmolog, Odsjek za retinu/mrežnicu Klinike Svjetlost